Recensie

Madame Bovary ⭐ ⭐ ⭐

Iskariot brengt met ‘tussendoortje’ Madame Bovary een degelijke musical. Traditionele musicalsongs worden hierin afgewisseld met stevige eigentijdse beats.

De komische musical Blind Date – in Nederland terecht al heel succesvol -had eigenlijk op de kalender moeten staan, maar door uitstel ervan (naar oktober dit jaar) ontstond een gat in de programmering. Dus werd snel deze Madame Bovary musical geschreven, in nagenoeg alles het volstrekte tegenovergestelde. Het resultaat is een voorstelling, die in het begin qua structuur een platgetreden pad volgt: een persoon, op het randje van de dood, kijkt terug op het leven. In dit geval is dat Emma Bovary zelf. Het buisje groene drank, dat ze inneemt, is geen grenadine, maar arsenicum, dat haar langzaam de dood in jaagt.

De flashbacks laten een vrouw uit de provincie zien, die zucht naar meer in het leven. Cultuur, status, en romantiek. Ze denkt dat te vinden bij plattelandsdokter Charles Bovary, een bescheiden man. Het is al snel duidelijk dat het niet genoeg is voor haar. Naar haar dochter – ze was overtuigd dat het een zoon zou worden die de familienaam zou voortzetten – kijkt ze niet om. Charles ziet dat Emma zich niet lekker voelt, en volgens de geldende medische wetenschap bij zenuwziekte verhuist het gezin naar de kust om haar wat op te laten knappen. Emma ontmoet de student Léon, die dezelfde interesses heeft. Ze heeft ook een gat in haar hand, en koopt dure spullen op de pof. Ook voor Rudolphe, haar tweede minnaar. Het moeras, waarin Emma figuurlijk wegzakt, openbaart zich zo steeds meer.

De cast is uitstekend. Sandrine van Handenhove zingt als Emma Bovary prachtig, en speelt haar ongenoegen en verlangens mooi. Thomas Cammaert is prachtig als de liefdevolle, terughoudende, ontwapenende dokter Bovary. Als handelaar L’heureux is hij juist die gladde verkoper, die voor sommigen onweerstaanbaar is. Michiel De Meyer speelt onder meer de twee liefdespartners van Emma, elk met hun eigen karakter. Het zijn mooie vertolkingen. De songs die Sam Verhoeven componeerde liggen goed in het gehoor, en zijn duidelijk herkenbaar. Het contrast met de beats die we soms te horen krijgen is aanzienlijk. Het zijn waarschijnlijk de kloppingen die door het gif zijn ontstaan, maar het voelt geforceerd, zeker in combinatie met een bal aan het eind 19e eeuw. Misschien is het het mannelijke perspectief van uw recensent, maar een ander probleem is dat Emma Bovary niet sympathiek overkomt, en dan is de eerste akte een wel erg lange zit vol voornamelijk zelfbeklag. Pas in de tweede akte, als het perspectief wijzigt naar de sympathieke Charles, die dankzij brieven alles te weten komt wat hij niet zag en niet wilde weten, wordt de voorstelling interessanter.

Foto’s: Wanne Synanve

Geen drama zonder uiteraard de nodige grappige gebeurtenissen, ook al slaan ze daar soms wel de plank mis. Met name twee seksscènes moeten geestig zijn, maar vallen wat uit de toon. Leuk is wel de betrokkenheid van het orkest, die af een toe niet alleen muziek, maar ook een rolletje speelt. Een waar hoogtepunt is het als de violist een patiënt van de dokter is en tijdens zijn operatie met zijn viool geluiden produceert die door merg en been gaan.

Madame Bovary is een literaire klassieker. Deze musical is een behoorlijk trouwe bewerking van het verhaal, maar kan de status van het bronmateriaal niet verklaren. Al is de aanpak zeker interessant.

23 December 2025
Reguliere voorstelling
Antwerpen (BE)
Fakkeltheater - Rode Zaal
https://www.fakkeltheater.be/voorstelling/madame-bovary/

Over de auteur

Jeroen schreef dit artikel voor jou

Jeroen

Jeroen is sinds 2005 redacteur van Musicalworld. Hoewel Jeroen al jong in aanraking kwam met theater, is zijn passie voor musical pas deze eeuw tot volle bloei gekomen. Hij was zeer onder de indruk van de eerste voorstelling van Cats, en de Nederlandse versie van Oliver uit 1999, op basis van de film al een van zijn favorieten, was de eerste voorstelling die hij meermaals zag. Toch waren deze bezoeken eerder sporadisch dan frequent. Sinds hij redacteur is van Musicalworld bezoekt hij meer dan 100 voorstellingen per jaar. Jeroen is de Musicalworld-specialist op het gebied van familievoorstellingen en kindervoorstellingen. Hij is tevens de correspondent voor Vlaanderen. Ook in Duitsland en Engeland (Londen) is hij regelmatig te vinden. Hij doet ook verslag van amateurvoorstellingen die voor neutrale toeschouwers de moeite waard zijn. Tot zijn favoriete musicals behoren naast Oliver! meer musicals met kinderen in de hoofdrol. "Billy Elliot" is zijn all-time favorite, maar daarnaast moeten zeker "Whistle down the Wind", "Matilda" en "The Secret Garden" worden genoemd. Daarnaast zijn Chicago, Come from Away, Spamalot en Soho Cinders voorstelling met een ongelofelijke aantrekkingskracht. Hoogtepunten in het jukebox-genre: Our House, Ich war noch niemals in New York en Ich Will Spass? (en voorganger Doe Maar). Favoriete Nederlandse producties zijn: Ganesha (een Perfecte God), Lelies, Wat zien ik? en Kuifje. Naast het bezoeken van musicals is hij een frequent bezoeker van attractieparken. Favoriete park in Europa is Europa Park (met een uitgebreid entertainment programma). Naast deze tijdverslindende hobby is Jeroen ook nog werkzaam in de ICT.

Meer van Jeroen

Meer artikelen van Jeroen

Delen